Strony internetowe dla firm – Projekt, tworzenie, opieka

Oferta dla firm z całej Polski

Moją specjalnością jest projektowanie stron internetowych dla firm. Oczywiście jestem w stanie podjąć się również innych projektów, jednak firmowe strony robię najczęściej, dlatego postanowiłem zrobić na ten temat oddzielną podstronę.

Omówię tutaj jak powinna wyglądać według mnie strona internetowa dla firmy, jak wygląda współpraca w trakcie tworzenia strony, czego można się spodziewać, co jest potrzebne do zarządzania taką stroną itp.

W razie jakichkolwiek pytań proszę dzwonić pod nr telefonu 606 170 099 lub skontaktować się w dowolny sposób podany w dziale kontakt.

Jakie korzyści daje własna strona WWW dla firmy?

Zacznę od omówienia tego po co właściwie potrzebna jest firmowa strona, jakie daje korzyści i pozytywne zmiany dla przedsiębiorcy.

Internetowa wizytówka firmy

Dobrze zaprojektowana strona internetowa dla firmy jest świetną wizytówką. To takie miejsce, gdzie klient może zawsze wrócić i ponownie zapoznać się z ofertą, przemyśleć sprawę, a później znowu sobie poczytać.

Internetowa wizytówka firmy

Źródło informacji o naszej firmie

Adres naszej witryny możemy umieścić na wizytówkach, ulotkach, banerach, wysłać klientowi w smsie, mailu, itp. Nie zawsze jest miejsce i czas, żeby się rozpisywać lub tłumaczyć w szczegółach ofertę naszej działalności. Jeśli natomiast mamy swoją firmową stronę to tam klient może sobie na spokojnie w wolnym czasie ze wszystkim się zapoznać.

Strona WWW dla firmy to świetne źródło informacji

Zaufanie

Zdecydowanie firma, która posiada swoją stronę internetową na starcie cieszy się większym zaufaniem klientów. Firmowa strona w oczach wielu ludzi zwiększa prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z poważną, profesjonalną ofertą, że nie jest to firma krzak.

Zaufanie do marki

Podstawa dla reklamy internetowej

Jeśli będziemy chcieli się reklamować w internecie to w większości przypadków będziemy potrzebowali swojej strony WWW dla firmy, żeby po prostu mieć gdzie przekierować klienta.

Tworzenie stron internetowych dla firm - reklama

Ruch z wyszukiwarki

Jeśli dobrze wypozycjonujemy naszą stronę to możemy również liczyć, że dostaną się do nas klienci, którzy wpisują słowa kluczowe do wyszukiwarek internetowych.

Muszę w tym miejscu wspomnieć, że nie jest to prosta i szybka do zrobienia sprawa. Tworzenie stron internetowych dla firm to jedno a ich wypozycjonowanie to drugie. Strona sama nie wskoczy na najwyższe miejsca w wyszukiwarkach, trzeba jej w tym pomóc i zajmuje to dużo czasu. Więcej o pozycjonowaniu piszę w dalszej części tego tekstu.

Projektowanie stron internetowych dla firm - ruch z wyszukiwarki

Kto potrzebuje moich usług?

Kto jest adresatem usługi tworzenia stron internetowych dla firm? Moim zdaniem każdy przedsiębiorca. Zarówno freelancer prowadzący jednoosobową działalność, mała lub mikro firma, jak i większa działalność.

W czasach kiedy każdy ma smartfona w kieszeni marketing internetowy coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, a własna strona internetowa jest świetnym narzędziem do jego prowadzenia.

Jak powinna wyglądać strona WWW dla firmy?

Oczywiście to jak będzie wyglądała strona decyduje klient, natomiast omówię tutaj podstawowe rzeczy, które standardowo powinny zostać zrobione i które wdrażam w swoich wszystkich projektach.

Dobre oprogramowanie

Firmowa strona musi działać szybko, sprawnie i bez żadnych problemów nawet na słabych i starych urządzeniach. Jeśli strona ładuje się dłużej niż sekundę jest duże ryzyko, że klient ją opuści.

Dlatego ważne jest za pomocą jakiej technologii wykonana została witryna. Zawsze wybieram narzędzia, które cechują się niezawodnością i efektywnością.

HTML CSS JS

Nowoczesny design

Współczesne strony internetowe dla firm charakteryzują się prostotą, przejrzystością i łatwością w nawigowaniu. Chcemy przede wszystkim, żeby użytkownik bez problemu znalazł wszystkie potrzebne informacje.

Design strony WWW dla firmy

Responsywność

Responsywność oznacza to, że witryna dostosowuje się do ekranu każdej wielkości. Wygląda dobrze zarówno na monitorach i laptopach jak i tabletach, smartfonach i innych urządzeniach.

W dzisiejszych czasach to jest już standard i wszystkie moje strony oczywiście są responsywne. Firmowa strona musi być responsywna.

Responsywność

Certyfikat SSL

SSL to kolejny standard, tym razem związany z bezpieczeństwem. Podczas tworzenia strony internetowej dla firmy należy koniecznie wdrożyć ten certyfikat.

Jeśli nasza witryna nie posiada tego protokołu to przeglądarka ostrzega użytkowników przed niebezpieczeństwem, co rujnuje reputację firmy.

Tworzenie stron internetowych dla firm – Certyfikat SSL

Niezawodny hosting

Jak już wcześniej wspomniałem strony WWW dla firm muszą się szybko ładować. Żeby to uzyskać to oprócz dobrego kodu strona musi zostać umieszczona na wysokiej jakości serwerach.

Hosting

Zgodność z RODO i innymi przepisami

Politycy i urzędnicy wciąż wymyślają coraz to głupsze i coraz bardziej bezsensowne przepisy. Chcąc nie chcąc musimy się dostosować. Cały czas jestem z tym na bieżąco i wdrażam wszystko na witrynach moich klientów. Jest to ważne w szczególności jeśli chodzi o firmowe strony.

Projektowanie stron dla firm – RODO

Strony internetowe dla firm – kwestie własnościowe

Właścicielem firmowej strony musi być właściciel firmy. Niedopuszczalna jest sytuacja gdy właścicielem domeny jest agencja, która zakładała witrynę.

Zawsze rejestruję domenę, tak żeby jej właścicielem był klient oraz przekazuję wszystkie dane potrzebne do logowania.

Strony WWW dla firm – usługi Google

Podczas zakładania strony integruję ją również z podstawowymi usługami Google: Google Search Console, Google Analytics, Google Moja Firma. Są to świetne, darmowe narzędzia. Omówię krótko każde z nich.

Google Moja Firma

To wizytówka firmy w internecie. Wyświetla się w wyszukiwarce, na bardzo wysokiej pozycji oraz na mapach.

Wizytówka Google Moja Firma

Wizytówka Google Moja Firma ułatwia tworzenie stron internetowych dla firm. Dzięki wizytówce można umieścić na swojej stronie bardzo użyteczną mapkę, taką jak poniżej:

Google Search Console

Jest to narzędzie do zarządzania stroną w wyszukiwarce. Jeśli chcemy, żeby nasza witryna znalazła się na liście wyników wyszukiwania musimy tam założyć konto i poprosić o zindeksowanie.

Projektowanie stron internetowych dla firm to nie tylko strona sama w sobie, ale również kwestia wyświetlania witryny w wyszukiwarce. Ten temat omówię szerzej w dalszej części, tutaj wspomnę jedynie, że zindeksowanie strony w Google Search Console to podstawa jeśli chodzi o pozycjonowanie.

Google Analytics

System analizy statystyk. Innymi słowy możemy zobaczyć ile osób weszło na naszą firmową stronę w danym czasie, z jakich urządzeń, z jakich lokalizacji, itp.

Projektowanie stron internetowych dla firm - Google Analytics

Projektowanie stron internetowych dla firm zdalnie oraz na żywo

Większość projektów wykonuję zdalnie, poprzez kontakt telefoniczny i mailowy, dlatego oferta tworzenia stron internetowych dla firm jest skierowana do osób z całej Polski.

Moje biuro mieści się w Ostrołęce (płn. wsch. Mazowsze) i z klientami z okolicy spotykam się na żywo lub też zdalnie, w zależności od preferencji.

Tworzenie stron internetowych dla firm – jak wygląda współpraca?

Kontakt

Najpierw trzeba się do mnie odezwać w dowolny sposób podany w dziale kontakt. Można zadzwonić, ale również można napisać email lub wiadomość na messengerze, dla mnie to obojętne, dostosuję się do klienta 🙂

Kontakt

Domena

W pierwszej kolejności musimy ustalić nazwę domeny, czyli internetowy adres naszej witryny. Jeśli chodzi o strony internetowe dla firm to moim zdaniem najlepszą nazwą jest nazwabrandu.pl , ale to też zależy od sytuacji.

Strony WWW dla firm - domena

Architektura informacji

Następnie struktura strony, mówiąc inaczej jakie podstrony powinna zawierać w menu witryna. W przypadku strony WWW dla firmy może to wyglądać na przykład tak:

 • Strona główna
 • O firmie
 • Oferta
 • Cennik
 • Najczęstsze pytania
 • Kontakt

To oczywiście tylko przykład, każda strona jest inna i każda potrzebuje trochę innej architektury informacji. Fajne są również strony typu one page. To jest kwestia do omówienia.

Architektura informacji

Projekt graficzny

Kolejną rzeczą do omówienia jest wygląd strony. Kolorystyka, układ graficzny itp. Można również pokazać mi jakieś inne strony lub ich elementy, które fajnie wyglądają i można to zrobić podobnie w naszej witrynie.

Strony internetowe dla firm są w wielu aspektach bardzo podobne, ale również każda jest trochę inna i posiada pewien swój unikatowy charakter.

Jeśli klient nie ma żadnej sprecyzowanej wizji jak ma wyglądać strona to oczywiście może zdać się całkowicie na mnie i ewentualnie wprowadzić jakieś zmiany, poprawki jak już zobaczy wstępny projekt.

Projekt strony internetowej dla firmy

Teksty i zdjęcia na stronę

Teksty i zdjęcia może dostarczyć klient, ale nie jest to konieczne.

Zdjęcia można pobrać z banku fotografii. Są zdjęcia darmowe oraz płatne. Te darmowe są równie dobre, natomiast decydując się na tę opcję musimy się liczyć, że takie samo zdjęcie możemy zobaczyć gdzieś indziej, nie będziemy mieli tego zdjęcia na wyłączność.

Teksty można zamówić u copywritera.

Należy pamiętać również, że czasami teksty i zdjęcia trzeba zrobić samodzielnie. Strony WWW dla firm mają różną specyfikę. Jeśli ktoś na przykład prowadzi hotel, no to trudno, żeby pojawiły się na jego stronie zdjęcia innego budynku.

Zdjęcia dla strony firmowej

Wstępny projekt strony

Następnie biorę się do kodowania strony. Po około tygodniu powstaje pierwszy projekt witryny, który umieszczam w internecie. Klient może sobie obejrzeć jak wygląda strona na różnych urządzeniach. Następnie przekazuje mi instrukcje co ewentualnie zmienić, poprawić. Firmowa strona będzie gotowa dopiero, kiedy klient nie będzie miał już żadnych uwag.

Wstępny projekt witryny

Projektowanie stron internetowych dla firm – zaliczka

Nie pobieram żadnych zaliczek. Jeśli klientowi nie będzie się podobała strona to w każdej chwili może zrezygnować z zakupu.

Usługi i hasła

W trakcie tworzenia stron internetowych dla firm zakładam dla klientów różne usługi, hosting dla domeny, certyfikat ssl, hosting dla strony, wizytówkę Google Moja Firma i inne. Po skończeniu projektu i zapłaceniu wysyłam klientowi wszystkie potrzebne dane do logowania, w ten sposób klient jest już ode mnie niezależny i w razie czego może z tym iść do dowolnego innego informatyka, który będzie potrafił się tym zająć.

Tworzenie stron internetowych dla firm - usługi i hasła

Strony internetowe dla firm – pomoc i wsparcie

Współpraca nie kończy się wraz z skończeniem samej strony. Dla klientów, którzy nie chcą sami zajmować się żadnymi technicznymi sprawami przygotowałem ofertę opieki nad stroną. Za drobną roczną opłatą zajmuję się wszystkim za klienta. Wykonuję również za darmo zmiany na stronie, aktualizuję stronę dla nowych wymagań przeglądarek, przepisów prawnych itp.

Współpraca posprzedażowa

Co jest potrzebne do utrzymania firmowej strony?

Do trzymanie w internecie strony internetowej dla firmy potrzebne są trzy rzeczy: domena, hosting oraz certyfikat SSL. Jeśli klient nie chce zajmować się tymi rzeczami, to przygotowałem ofertę opieki nad stroną.

Ile kosztuje stworzenie i utrzymanie firmowej strony?

W maksymalnym skrócie: stworzenie i utrzymanie strony internetowej dla firmy kosztuje 1435,04 zł za pierwszy rok i 452,01 zł za każdy kolejny. W tym akapicie omówię wszystko szczegółowo, tak, żeby klient wiedział dokładnie za co płaci.

Zaprojektowanie i umieszczenie witryny w internecie

Cena: 1100 zł

Cena obejmuje unikatowy projekt graficzny, kodowanie, zamówienie wszystkich potrzebnych usług, umieszczenie na hostingu domeny, strony oraz instalację certyfikatu SSL. Innymi słowy projekt i wdrożenie strony WWW dla firmy od początku do końca.

Projektowanie stron internetowych dla firm

Opieka nad stroną

Cena: 200 zł rocznie

Usługa tworzenia stron internetowych dla firm nie kończy się wraz ze zrobieniem strony i umieszczeniem jej w internecie. Przeważająca większość klientów nie chce zajmować się żądnymi technicznymi aspektami prowadzenia witryny. Dlatego przygotowałem ofertę opieki nad stroną.

W ramach tej usługi zajmuję się wszystkim co jest potrzebne do funkcjonowania firmowej strony. Zajmuję się hostingiem domeny, witryny, certyfikatem bezpieczeństwa, aktualizacjami, wykonuję zmiany na stronie na życzenie klienta, itp.

Opieka nad stroną

Koszty techniczne

Cena: ok 250 zł rocznie

Do tego, żeby strona internetowa dla firmy była widoczna w internecie potrzebne są trzy rzeczy: domena, hosting i certyfikat SSL. U usługodawców, których wybieram wszystko to kosztuje 135,04 zł za pierwszy rok i 252,01 zł za każdy kolejny.

Koszty techniczne strony internetowej dla firmy

Usługi Google

Cena: gratis

Zamawiam i konfiguruję najbardziej przydatne usługi Google takie jak Wizytówka Google Moja Firma, Google Search Console, Google Analytics. Są to bardzo pomocne narzędzia i projektowanie stron internetowych dla firm jest akurat dobrym momentem, żeby je przy okazji wdrożyć.

Poświęciłem na ten temat oddzielny akapit wyżej, dlatego teraz już się nie będę na ten temat rozpisywał. Usługi są całkowicie darmowe i ja również nie pobieram żadnych opłat za ich instalację.

Darmowe usługi Google

Teksty na stronę

Cena: 49,20 zł za tysiąc znaków

Jeśli klient nie chce samemu pisać tekstów to można je zamówić u copywritera. Za tą usługę niestety trzeba zapłacić z góry.

Niektóre strony WWW dla firm potrzebują więcej tekstu, inne mniej. To jak długie teksty będzie trzeba zamówić i ile to będzie całościowo kosztowało trzeba rozpatrzyć indywidualnie.

Teksty na stronę WWW firmy

Zdjęcia na stronę

Strony WWW dla firm nie mogą się obyć bez dobrych zdjęć. Zdjęcia może dostarczyć klient lub można je pobrać za darmo z banku fotografii. Musimy mieć jednak na uwadze, że darmowe, ogólnodostępne zdjęcie możemy zobaczyć również w innym miejscu. Za zdjęcia na wyłączność trzeba zapłacić.

Zdjęcia

Tworzenie stron internetowych dla firm – podsumowanie kosztów

Wszystkie koszty zaprojektowania strony internetowej dla firmy, umieszczenia jej w internecie i opieki nad stroną to 1435,04 zł za pierwszy rok i 452,01 zł za każdy kolejny. Do tego dochodzą ewentualne koszty zakupienia tekstów u copywritera, jest to 49,20 zł za tysiąc znaków.

Jak ściągnąć ruch na swoją stronę? Skąd pozyskać klientów?

Jest to sprawa do omówienia indywidualnie, każdy biznes ma swoją specyfikę. Przykładowo, źródła ruchu na stronie internetowej firmy mogą być takie:

 • ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych
 • wizytówka Google Moja firma
 • media społecznościowe
 • ruch z wyszukiwarki
 • reklama Google Ads
 • reklama na Facebooku
 • własny nieszablonowy pomysł

Projektowanie stron internetowych dla firm – pozycja w wyszukiwarce

W tym miejscu omówię sprawy związane z pozycjonowaniem firmowej strony. Na początku chciałbym zaznaczyć, że walka o topowe pozycje w wyszukiwarce jest trudna. Liczba miejsc jest ograniczona, a przecież konkurencja też chce być na samej górze wyników.

W dodatku ważnym dla Google czynnikiem jest historia domeny, im dłużej strona znajduje się w internecie tym jest bardziej lubiana przez algorytmy wyszukiwarki. Nowa strona raczej nie przebije się na najwyższe pozycja. Pozycjonowanie to proces, który trwa latami.

Od czego zależy pozycja w wyszukiwarce?

W uproszczeniu pozycja w wyszukiwarce naszej firmowej strony zależy od następujących czynników:

 • wiek strony
 • stan techniczny
 • treści
 • linki

Najważniejsze są linki prowadzące do naszej strony, jest to 80% sukcesu, 10% sukcesu to odpowiednie treści, staż witryny i stan techniczny mają po 5% sprawczości. Tak bym to mniej więcej ocenił co jest najważniejsze. Omówię teraz po kolei każdy z tych parametrów.

Tworzenie stron internetowych dla firm - pozycja w wyszukiwarce

Wiek strony

Jak już wspomniałem na początku bardzo ważnym czynnikiem w pozycjonowaniu strony internetowej dla firmy jest to jak długo nasza witryna znajduje się w internecie. Starsze strony są traktowane przez algorytmy jako bardziej wiarygodne. Im starsza strona tym lepiej.

Wiek witryny

Stan techniczny

Kolejna sprawa to kwestie techniczne, dobry kod, dobry hosting, certyfikat bezpieczeństwa, tworzenie stron internetowych dla firm zgodnie z standardami.

Nie będę rozpisywał się w szczegółach co konkretnie musi być zrobione, żeby strona dobrze działała, nie chcę straszyć czytelników technicznym językiem. Pisząc w skrócie: stronę powinien zrobić dobry specjalista i w tym miejscu polecam oczywiście siebie. 🙂

Projektowanie stron internetowych dla firm - stan techniczny

Jak pisać teksty?

Jest to temat rzeka. O tym jak napisać dobre teksty na stronę internetową dla firmy jak i na stronę internetową w ogóle powstały całe książki. Opiszę tutaj te najbardziej podstawowe kwestie pod kątem pozycji w wyszukiwarce.

Przede wszystkim teksty na stronę WWW dla firmy muszą być unikatowe. Nie możemy skopiować opisu firmy na przykład z naszego facebooka, ponieważ algorytm przeglądarki uzna to za plagiat.

Po drugie teksty muszą być odpowiednio długie i angażujące użytkownika. Im więcej czasu odbiorca spędzi na stronie tym lepiej, jest to jeden z czynników wpływających na pozycjonowanie.

Po trzecie słowa kluczowe, na które chcemy się pozycjonować muszą znajdować się w nagłówkach oraz odpowiednio często w tekście. Nie należy jednak z tym przesadzić, ponieważ jeśli tych słów kluczowych będzie w tekście nadnaturalnie dużo to może to dać efekt odwrotny od zamierzonego.

Teksty

Linki

Im więcej stron linkuje do naszej witryny tym jest ona lepiej traktowana przez algorytmy wyszukiwarki. Jest to najważniejszy czynnik pozycjonowania. Strony WWW dla firm z największą ilością linków przychodzących znajdują się na samej górze wyników wyszukiwania.

Najlepiej działają linki ze stron, które same są lubiane przez algorytmy i mają wysoki autorytet. Jeszcze lepiej, jeśli strony linkujące są powiązane tematycznie z naszą stroną.

Projektowanie stron internetowych dla firm - linki

Skąd brać linki

Darmowym źródłem linków są wizytówki firmy (wizytówka Google Moja Firma, Panorama Firm itp.) i konta na mediach społecznościowych (Facebook, Instagram itp.), które można szybko sobie założyć i tam można dodać linka do naszej firmowej strony WWW.

Jeśli znamy kogoś kto posiada swoją stronę internetową to możemy poprosić taką osobę, żeby umieściła u siebie link do naszej strony.

Kolejnym źródłem linków mogą być nasi partnerzy biznesowi, którzy posiadają swoje witryny.

Bardzo dobrym źródłem linków są artykuły sponsorowane, które można wykupić na portalach internetowych. Do takiego artykułu można dodać link do swojej firmowej strony. Są to linki o bardzo dużej mocy. Minusem jest to, że za taki artykuł trzeba zapłacić.

Dobre linki

Skąd nie brać linków

Podczas projektowania stron internetowych dla firm często natrafiam na oferty sprzedaży linków. Coś w stylu „tysiąc linków za sto złotych”. Stanowczo odradzam tego typu transakcje. Już tłumaczę dlaczego.

Odnośniki z dobrych źródeł pomagają osiągnąć wysokie pozycje w wyszukiwarce, odnośniki z niskiej jakoś źródeł nie pomagają za bardzo, natomiast linki z tzw. toksycznych źródeł mogą wręcz obniżać naszą pozycję.

Co to są toksyczne źródła? Toksycznym źródłem może być na przykład strona, która została zaatakowana przez wirusa, który umieścił na niej miliony linków do różnych miejsc na całym świecie, albo strona dająca mnóstwo linków do stron z pornografią, albo stron, na których oszuści wyłudzają numery kart kredytowych. Tego typu miejsca.

Jeśli link do naszej strony internetowej dla firmy znajdzie się w takim miejscu, to logiczne jest, że od razu rzuca to na nas cień podejrzenia. No a kupując taki pakiet tysięcy linków no to właśnie kupujemy tego typu miejscówki. Dlatego bardzo odradzam, może to skutkować drastycznym pogorszeniem się pozycji naszej strony.

Toksyczne linki

Tworzenie stron internetowych dla firm a pozycja w wyszukiwarce – podsumowanie

Kluczem do sukcesu w pozycjonowaniu są: wiek domeny, dobrze technicznie wykonana strona, wysokiej jakości angażujące treści oraz linki z dobrych źródeł. Pozycjonowanie wymaga czasu, jest to okres rozłożony na lata.

Przykładowe strony internetowe dla firm, które zaprojektowałem:

investdom-ostrowmaz.pl

Strona internetowa dla firmy budowlanej z Ostrowi Mazowieckiej.


anetawujkowska.pl

Strona internetowa dla firmy zajmującej się pośrednictwem kredytowym, ubezpieczeniowym i nieruchomościami.


reno-design.net

Strona WWW dla firmy remontowo-budowlanej.

MM Strony – Tworzenie stron internetowych – Marcin Mierzejewski
Goworowska 21/15
07-410 Ostrołęka
+48 606 170 099
marcinmierzejewski759@gmail.com

Strona wykorzystuje

 • pliki cookies
 • tag śledzenia Google Analytics
 • tag śledzenia Facebook Pixel

Więcej informacji w Polityce prywatności