Domena - co to jest domena internetowa?

Domena – co to jest domena internetowa?

Z tego artykułu można się dowiedzieć:

 • co to jest domena?
 • ile kosztuje rejestracja domeny?
 • gdzie najlepiej zarejestrować domenę?

Wstęp

Jeśli chcemy posiadać swoją stronę internetową, to przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w domenę. Dzisiaj omówię co to jest, gdzie można taką domenę zamówić, ile to kosztuje itp.

Co to jest domena?

Domena to adres naszej strony internetowej. Przykładowo: domeną strony, na której się teraz znajdujemy jest „mmstrony.pl”. Taki adres wpisujemy w pasku na górze, w przeglądarce internetowej i lądujemy wtedy na rządanej stronie.

Domena

Nazwa i rozszerzenie domeny

Domena składa się z nazwy i rozszerzenia. Przykładowo: w domenie mmstrony.pl nazwą jest mmstrony, a rozszerzeniem pl.

domena - adres

Nazwę dla swojej domeny możemy wybrać jaką chcemy, pod warunkiem, że nie będzie już zajęta przez kogoś innego, natomiast rozszerzenie możemy wybrać z narzuconych odgórnie opcji.

Nazwa domeny może składać się z liter oraz cyfr, możemy użyć również myślnika, nie możemy używać innych znaków specjalnych, nie powinno się również używać znaków typu ą, ę.

Rodzaje rozszerzeń

Rozszerzenia wybieramy z odgórnie narzuconych, omówię teraz najważniejsze.

Krajowe

Najpopularniejsze i moje ulubione. Jeśli mieszkamy w Polsce to wybieramy rozszerzenie pl, jeśli w Wielkiej Brytanii to uk i tak dalej. Moim zdaniem wygląda to fajnie i profesjonalnie.

Regionalne

Jeśli nasza działalność znajduje się w Ostrołęce to możemy wybrać rozszerzenie .ostroleka.pl, jeśli w Łomży to .lomza.pl. Mi osobiście taka końcówka się nie podoba, ponieważ adres robi się wtedy niepotrzebnie długi.

Globalne

Domeny globalne, to takie, które są rozpoznawalne na całym świecie. Jeśli nasza firma działa tylko w Polsce to fajnym rozwiązaniem jest wybranie końcówki .pl, natomiast jeśli chcemy działać również poza naszym krajem, to lepszym wyborem będą rozszerzenia kojarzone na całym świecie.

Najpopularniejsze końcówki globalne:

 • .com – skrót od kompany, oznacza oczywiście, że jest to strona należąca do firmy,
 • .org – skrót od organization, oznacza, że strona należy do organizacji,
 • .net – skrót od network, oznacza, że strona należy do podmiotów związanych z internetem
 • .info – skrót od information, rozszerzenie przeznaczone dla serwisów informacyjnych
domena globalna

Konto email

Na swojej domenie możemy również założyć konto email. Przykładowo: będąc właścicielem domeny mmstrony.pl mogę sobie założyć skrzynką pocztową o adresie kontakt@mmstrony.pl, albo admin@mmstrony.pl. Jest to fajna sprawa, ponieważ podając komuś maila promujemy od razu naszą stronę.

Ile kosztuje rejestracja domeny?

W zależności w jakiej firmie chcemy zarejestrować domenę ceny wahają się od zera do 150 zł rocznie.

Wybierając darmową opcję musimy się liczyć z tym, że na naszej stronie będą się wyświetlały reklamy nad którymi nie będziemy mieli kontroli i nie będziemy czerpać z nich żadnych zysków, dlatego dla profesjonalnych projektów taka opcja nie wchodzi w grę.

Najdrożsi rejestratorzy z drugiej strony nie oferują niczego specjalnego i nie ma sensu tam kupować.

Cena, którą warto zapłacić za rejestrację domeny z końcówką .pl to 60-70 zł rocznie.

Uwaga na oszustów podczas kupowania domen!

Przed zakupieniem domeny radzę się upewnić, że znamy wszystkie warunki umowy, wiemy ile kosztuje nie tylko rejestracja, ale również przedłużenie. Bardzo często się zdarza, że przedłużenie ważności domeny jest wielokrotnie droższe od samej rejestracji i ukrywa się to przed klientem. W szczególności należy uważać na wszelkie promocje typu „domena za darmo”. Zazwyczaj takie za darmo oznacza, że pierwszy okres jest darmowy a wszystkie następna są bardzo drogie. Jest to trochę śmieszne ale właśnie najdroższe oferty są reklamowane jako „za darmo”.

Gdzie najlepiej zarejestrować domenę?

Firm, które zajmują się rejestracją domen jest mnóstwo. Ja osobiście domeny swoich klientów zamawiam w OVH (ovh.pl). Myślę, że jest to najlepsza opcja. Spełnia wszystkie standardy i cena jest optymalna.

Jaką domenę wybrać?

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy właścicielem sklepu spożywczego o nazwie „U Mirka”. Teraz pytanie: jaką domenę wybrać dla strony internetowej naszego sklepu? Są dwie koncepcje: pierwsza to nazwa działalności, czyli „sklep-spozywczy.pl” a druga to nazwa marki, czyli „umirka.pl”? Jestem zdecydowanie zwolennikiem tej drugiej opcji. Według mnie wygląda to lepiej i bardziej profesjonalnie, no i jest to lepsza koncepcja pod kątem budowania rozpoznawalności marki.

długa vs krótka domena

W skrócie najlepsza domena to „nazwabrandu.pl”. Nazwa powinna być również krótka, unikatowa i uważam również, że lepiej wygląda bez myślników.

Domena internetowa – podsumowanie

Domena jest adresem naszej internetowej działalności, jest pierwszą rzeczą o jakiej musimy pomyśleć, jeśli chcemy posiadać swoją stronę internetową. Optymalna cena za domenę to 60-70 zł rocznie, podczas kupowania należy sprawdzić ile kosztuje przedłużenie ważności, często jest to ukrywane przed klientem. Najlepiej wyglądają domeny krótkie, zawierające nazwę naszej marki.


Komentarze:

Brak komentarzy

Napisz komentarz

  Cały blog

  Zapraszam do przeczytania innych wpisów na blogu